Kategorie: Narty Zimowa podróż? Wybierz ubezpieczenie na wyjazd na narty!

11min. 21.11.2023 21.11.2023

Zimowa podróż? Wybierz ubezpieczenie na wyjazd na narty!

Uprawianie sportów zimowych to świetna zabawa, ale również ryzyko nieszczęśliwych wypadków, nierzadko kończących się interwencją służb i wielotygodniowym leczeniem. I choć wydawałoby się, że już sama kontuzja czy wypadek jest dostateczną niedogodnością, to większym dramatem okazuje się… konieczność pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni. Koszty ratownictwa i leczenia mogą przyprawić o zawrót głowy, ale można ich uniknąć – wystarczy wykupić ubezpieczenie na wyjazd na narty i snowboard! O tym, jak działa polisa narciarska, przed czym chroni i ile kosztuje dowiesz się z tego artykułu.  

Trudno w skrócie wymienić korzyści dla zdrowia płynące z uprawiania narciarstwa. To dobry sposób poddawania całego ciała treningowi aerobowemu, na którym korzystają wszystkie mięśnie. Zyskuje układ krążenia, zdolność koordynacji, istotnie redukujemy groźbę problemów z kręgosłupem. Nie ma jednak nic za darmo – jak każda taka aktywność – uprawianie sportów zimowych wiąże się nie tylko z pewną ilością potu do wylania, ale i groźbą ulegania wypadkom i kontuzjom. Warto zadbać o to, by wypadek nie zrujnował nas finansowo. Pomoże nam w tym ubezpieczenie na wyjazd na narty!

Prędkość to zawsze pewne ryzyko

Średniozaawansowany narciarz jest w stanie rozwijać na stoku prędkości dochodzące do 50-60 km/H. Czy to dużo? Dla porównania: to dość, żeby we współczesnym samochodzie (mamy na myśli osobowe o samonośnej konstrukcji) po uderzeniu w sztywną przeszkodę złożył się cały przód. Narciarzy tymczasem żadna taka konstrukcja ze strefami zgniotu nie chroni. Najczęściej ulegają oni upadkom, które spowodowane mogą być niedostatkami umiejętności wobec wyzwań trasy, w minimalnym stopniu także mankamentami wyposażenia, czasem przygotowaniem stoku. 

Ponadto dochodzi do kolizji — jak nie z drzewami i innymi przeszkodami, to z pozostałymi zjeżdżającymi, co oczywiście mnoży skalę strat. Jakich? 

Najczęściej urazy dotyczą kolan, w dalszej kolejności to ramiona i barki oraz dolne partie nóg, ręce. Stosunkowo rzadko doznajemy urazów głowy, co zapewne jest zasługą tego, że obecnie większość narciarzy nie ignoruje już konieczności jazdy w kasku. Zdecydowana większość brzemiennych w skutki zdarzeń powstaje z winy własnej. Ofiarą innych narciarzy padamy rzadziej, jednak i to jest zagrożenie, którego nie warto lekceważyć. Uszkodzenia dotyczą ciała, ale również sprzętu sportowego.

Jakie ubezpieczenie na wyjaz na narty do Słowacji wybrać? Sprawdź!

Stać Cię na pokrycie kosztów leczenia?

Bardzo duży procent wypadków ma miejsce na początku urlopu co może świadczyć o tym, że teoretycznie można ich uniknąć będąc lepiej przygotowanym i spokojniej zwiększając intensywność treningu. Jeszcze bezpieczniejsi jesteśmy dobrze dobierając sprzęt. Dotyczy to zwłaszcza butów narciarskich, które wymagają indywidualnego dopasowania do stopy.

Dla tych, którzy na stoku pojawiają się sporadycznie, może to być jednak nadmierny wydatek i poprzestaną na korzystaniu z wypożyczalni. Tak czy inaczej, ryzyka towarzyszącemu korzystaniu ze stoków nie zredukujemy do zera. Ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce, a już na pewno za granicą, jest więc konieczne. 

Ubezpieczenie narciarskie – polisaSuma ubezpieczenia Zakres ubezpieczeniaNajważniejsze informacje
TU Europa ITravel100 000 zł – 700 000 złPomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku, zaostrzenia choroby przewlekłej, zachorowania na COVID 19; assistance medyczny, w tym pokrycie kosztów transportu.Ubezpieczenie dostępne w 3 wariantach. Możliwość rozszerzenia ochrony o car assistance i pokrycie kosztów rezygnacji z wyjazdu.
PZU Wojażer150 000 zł – 400 000 zł Koszty leczenia, pomoc asistance, NNW, OC, ochrona bagażu, w tym sprzętu sportowego.Bogata oferta usług assistance. Dostosowanie zakresu do celu podróży. Ubezpieczenie COVID 19
AXA Ubezpieczenie turystyczne wariant Podróżnik600 000 złPokrycie kosztów leczenia, ochrona następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie bagażu, OC. Możliwość ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Szeroki zakres terytorialny ochrony. Dodatki do umowy: sporty wysokiego ryzyka, ochrona w pracy fizycznej za granicą, klauzula alkoholowa, kontynuacja leczenia, a także AXA assistance. 
Tabela 1. Ubezpieczenie narciarskie – przegląd ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Opracowanie własne na podstawie ofert ubezpieczycieli.

Chcę skorzystać z krajowych stoków. Po co mi ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce? 

Jeśli chodzi o samo leczenie po doznaniu ewentualnych urazów, rzeczywiście można dyskutować, czy ubezpieczenie na wyjazd na narty będzie nam potrzebnie Służby „pozbierają” nas z miejsca zdarzenia bez opłat i odwiozą do szpitala, gdzie za usługi zapłaci NFZ. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko podstawowy zakres świadczeń, a jeśli życzymy sobie dodatkowych badań, czy też będziemy potrzebowali przejść rehabilitację, dysponowanie większą kwotą pieniędzy bardzo ułatwi nam życie. 

Kolejny argument za nabyciem polisy to to, że ubezpieczenie turystyczne z reguły zawiera w swoim zakresie OC w życiu prywatnym. Urazy i inne szkody powstałe na skutek wjechania jednego narciarza w drugiego to stosunkowa niewielka część wszystkich, do jakich dochodzi na stokach, jeśli jednak akurat nam się to przytrafi, lepiej być na to przygotowanym. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może oszczędzić nam wiele nerwów i pieniędzy.

Jedziemy za granicę. Tutaj już bez polisy się nie obejdzie!

Zanim pandemia zatrzymała nas w domach, najczęstszymi kierunkami naszych zimowych wyjazdów były Zakopane i Karpacz. Za granicę zaś najchętniej jeździliśmy do Austrii, Włoch, Szwajcarii, Francji i oczywiście nieodległych Czech. Zapewne, gdy wszystko wróci do normy, znów zechcemy korzystać z nadzwyczaj dobrze rozwiniętej infrastruktury i sprzyjających narciarzom warunków krajobrazowych, z jakimi mamy do czynienia w tamtych krajach. Wyjazdy takie same w sobie nie są tanie, jednak w razie braku ubezpieczenia ich całkowite koszty mogą wzrosnąć wielokrotnie. Stać nas na to?

Nigdy dość przypominania, że karta EKUZ nie daje nam zbyt wiele, choć oczywiście posiadać ją warto. Uprawnia nas ona do korzystania z usług publicznych w zakresie opieki zdrowotnej w takim samym wymiarze, jak obywateli na miejscu – a nie wszędzie można cieszyć się szerokim do nich dostępem. 

Często niewiele jest placówek, które realizują swoje usługi na umowie z państwowym funduszem, a w dodatku w większości państw Unii ubezpieczony i tak ponosi część kosztów świadczeń. O finansowaniu przez fundusz kosztownego leczenia czy powrotu do kraju transportem medycznym tym bardziej nie ma mowy. 

Sama akcja ratunkowa i leczenie na miejscu może tymczasem zubożyć nas o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podróżne ubezpieczenie na wyjazd na narty trwający tydzień to tymczasem może być wydatek jedynie kilkudziesięciu złotych — a jeśli zechcemy je nieco rozbudować jesteśmy w stanie zmieścić się np. w dwustu, trzystu złotych. Czyli więcej zapłacimy za paliwo, tudzież bilety, nie mówiąc już o noclegu.

Jakie ubezpieczenie na narty do Włoch wybrać? Sprawdź!

Jakie ubezpieczenie na narty jest nam potrzebne?

Teoretycznie, jeśli mamy dobrą polisę na życie, a mieszkaniowa rozszerzona jest o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, powinniśmy móc udać się na tego rodzaju wypoczynek ze spokojną głową. W końcu zwykle w OWU takich produktów próżno szukać wprost wymienionego narciarstwa jako jednego z przedmiotów wyłączeń. Jednak, jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach — może się okazać, że np. znalezienie się poza wyznaczoną trasą stanowi dla ubezpieczyciela bardziej ekstremalny rodzaj aktywności. Każdy z nich definiuje zdarzenia ubezpieczeniowe tak jak chce, a nam pozostaje cierpliwie zapoznawać się z zapisami w OWU. 

Możemy mieć do czynienia jeszcze z innym problemem — sumą ubezpieczenia lub limitem wypłat dla poszczególnych zdarzeń. Nawet jeśli w razie podobnego zdarzenia w Polsce, mimo korzystania w dużej mierze z prywatnych świadczeń (bo np. zależy nam na czasie czy jakości usług) będzie wystarczający, to w przypadku ulegnięcia wypadkowi za granicą czy wyrządzenia tam szkód potrzeby mogą okazać się większe. Z uwagi na to, że, jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie podróżne nie jest kosztowne, trudno uważać jego zakup za rozrzutność nawet wówczas, gdy inne posiadane przez nas polisy teoretycznie pokrywają się z jej zakresem. 

Kupujemy więc polisę. Co powinna zawierać?

Kluczowe jest oczywiście ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW, które uchroni nas przed opróżnianiem własnej kieszeni w razie konieczności korzystania z bardziej zaawansowanych usług medycznych na miejscu. Bardzo przyda się także OC i pakiet Assistance.

Jakich konkretnie produktów należy szukać? Będą to powszechnie dostępne polisy turystyczne, które warto rozbudować mając na uwadze rodzaj uprawianego sportu – poszczególne towarzystwa ubezpieczeń już dawno przygotowały się na potrzeby rynku w tym zakresie.  Pamiętajmy jeszcze, by nie ubezpieczać się dopiero przed samym wyjazdem – dajmy sobie czas na przeanalizowanie szczegółowych warunków.

Być może przyda się również ubezpieczenie bagażu!

Sprzęt narciarski nie jest tani, więc, zwłaszcza jeśli zabieramy własny, warto pomyśleć także o ubezpieczeniu bagażu. Tego rodzaju ochrona przyda się nie tylko w celu zabezpieczeniu sprzętu sportowego, do którego zaliczamy narty i snowboard, ale również ochroni walizkę czy torbę (wraz z zawartością) oraz drogie sprzęty elektroniczne, tj. telefon, laptop, czy aparat fotograficzny. PZU wymienia również takie przedmioty jak wózek dziecięcy oraz wózek inwalidzki. Podróżując z drogimi, ale także ważnymi dla nas sprzętami i akcesoriami, warto odpowiednio je ubezpieczyć – szczególnie że ochrona ubezpieczeniowa nie generuje dużych kosztów.

Co znajdziemy u przykładowych ubezpieczycieli?

Ubezpieczenie turystyczne oferowane przez TU AXA obejmuje zarówno zaplanowane, jak i niezaplanowane aktywności sportowe i zabezpiecza nas także na wypadek zamknięcia narciarskich tras zjazdowych. Dostępne jest w kilku wariantach, gdzie suma ubezpieczenia dla kosztów leczenia może wynosić od 50 do 250 tys. euro. W Axa możemy rozszerzyć zakres ochrony m.in. o sporty wysokiego ryzyka, klauzulę alkoholową, a także o kontynuację leczenia w Polsce. 

TU Europa ubezpieczenie podróżne na narty 

TU Europa jako rozwiązanie dla narciarzy i snowboardzistów proponuje swoją polisę turystyczną ITravel występującą w trzech wariantach. Suma ubezpieczenia na koszty „leczenia, transportu i ratownictwa” może tu wynosić od 100 do 700 tys. zł. We wszystkich zakresach pod uwagę brane jest amatorskie uprawianie sportu, choroby przewlekłe. Obejmują one również pakiet assistance. W najtańszym nie ubezpieczymy jednak bagażu, podróży samolotem i nie zapewnimy sobie ochrony OC. Koszty mogą wynosić od 4,50 zł w najtańszym i od 11 zł w najdroższym za osobę. AXA przewidziała zniżki grupowe i dla rodzin.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczeniowej?

  • Koszty leczenia, ratownictwa orz transportu medycznego.
  • Śmierć ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  • Ochrona NNW na wypadek uszczerbku na zdrowiu.
  • Assistance medyczny, m.in. asystent językowy, transport leków, transport po zakończeniu leczenia. 
  • Pokrycie kosztów leczenia w przypadku nasilenia objawów choroby przewlekłej.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej do 400 000 zł.
  • Ubezpieczenie COVID 19 do 700 000 zł.

Ergo Hestia ubezpieczenie podróżne

Z kolei Ergo Hestia proponuje polisę ERGO Sport, także dostępną w trzech wariantach. Pakiet podzielono na ubezpieczenia obejmujące: rehabilitację (w nim zawiera się transport medyczny, ale nie w najtańszym wariancie), świadczenie w razie niewykonania rehabilitacja, sport assistance (tu transport medyczny, a także m.in. wizyta lekarza, jest we wszystkich wariantach), NNW (koszty leczenia i świadczenie szpitalne tylko w dwóch droższych wariantach, w najdroższym mamy utratę zdolności do uprawiania danej dyscypliny) oraz OC. Najwyższe sumy ubezpieczenia wynoszą: dla NNW do 200 tys. zł, dla OC do miliona.

Ubezpieczenie na wyjazd na narty PZU

PZU, jeden z najbardziej znanych ubezpieczycieli w Polsce, stworzył ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer, które sprawdzi się nie tylko podczas wyjazdu turystycznego czy biznesowego, ale również na wyjazd na narty i snowboard. Polisa w wariancie podstawowym zapewnia ochronę w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty transportu powrotnego oraz koszty związane z izolacją lub kwarantanną spowodowaną zakażeniem wirusem COVID 19.  Ubezpieczenie działa na całym świecie. Szereg ubezpieczeń dodatkowych sprawia, że każdy może dobrać ochronę do swoich potrzeb.

PZU Wojażer umożliwia m.in. zabezpieczenie: 

  • wyjazdu z dzieckiem na wypadek jego hospitalizacji,
  • transportu do placówki medycznej,
  • na wypadek kradzieży dokumentów,
  • kosztów naprawy sprzętu sportowego,
  • na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu i śmierci ubezpieczonego,
  • kosztów ratownictwa i poszukiwania. 

Warta ubezpieczenie na wyjazd na narty

Warta oferuje ubezpieczenie dostępne na terytorium Polski oraz – osobno – chroniące w pozostałych krajach świata. Ubezpieczenie zagraniczne Warta Travel zapewnia bezpieczeństwo na terytorium całego świata z sumą ubezpieczenia nawet do dwóch milionów złotych. W tej kwocie ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia w przypadku choroby oraz nieszczęśliwego wypadku. Dodatkowo klient może rozszerzyć ochronę m.in. o koszty leczenia w Polsce po wypadku za granicą, zabezpieczenie na wypadek amatorskiego uprawiania sportów (zimowych i ekstremalnych), a także ochronę na terytorium krajów, w których prowadzone są działania wojenne.

Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie podróżne na wyjazdy zimowe, np. na narty czy snowboard nie musi kosztować fortuny. Cena ubezpieczenia na narty okazuje się naprawdę nieznacząca w porównaniu do kosztów akcji ratowniczej czy leczenia w przypadku nieszczęśliwego wypadku. 

Ubezpieczenie narciarskie – polisaCena ubezpieczenia turystycznego na wyjazd na narty
Ergo Hestia Ergo SportOk. 10 zł za dzień
TU Europa ITravel Od 5,50 zł dziennie
Warta Travel Sporty zimoweOk. 10 zł za dzień
Tabela 2. Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie? Ceny polis turystycznych ubezpieczycieli. Opracowane na podstawie ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od: 

  • zakresu ubezpieczenia i wybranego wariantu, 
  • czasu trwania ochrony, 
  • wiek wszystkich osób do ubezpieczenia, a w ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży – dodatkowo cenę podróży oraz datę zawarcia umowy podróży.

Na cenę wpływa również liczba ubezpieczonych osób. 

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie narciarskie

Przeczytałeś artykuł, ale w Twojej głowie nadal pojawiają się pytania o dobre ubezpieczenie narciarskie? Sprawdź odpowiedzi na te najczęściej zadawane przez czytelników.

Dlaczego podczas wyjazdu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wystarczy?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, umożliwia otrzymanie pomocy medycznej poza granicami Polski, ale wyłącznie na terenie krajów Unii Europejskiej (i krajów EFTA).  Warto wiedzieć, że jest podstawowy zakres świadczeń medycznych wykonywanych na zasadach działających w danym kraju, które są wykonywane wyłącznie, gdy jest to niezbędne ze względu na stan zdrowia. Taka pomoc może nie wystarczyć w momencie, gdy ulegniesz wypadkowy, np. na stoku narciarskim i będziesz potrzebować transportu medycznego z powrotem do kraju.

Jak wybrać ubezpieczenie narciarskie?

Polisę narciarską warto kupić przynajmniej kilka dni przed wyjazdem, aby dać sobie czas na właściwe porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Warto zastanowić się nad tym, jaka ochrona będzie nam potrzebna; czy potrzebujemy np. ubezpieczenia od kradzieży bagażu? Chcesz, by ubezpieczyciel zapewniał pokrycie kosztów wyrządzonych szkód? Kompleksowy zestaw usług assistance? A może masz drogi, specjalistyczny sprzęt sportowy, który potrzebuje dobrego zabezpieczenia? Polisa powinna zagwarantować Ci możliwość dostosowania zakresu do indywidualnych potrzeb. 

Co zawiera optymalna polisa narciarska?

Optymalna polisa narciarska pozwoli zachować balans między trzema elementami: zakresem ochrony, sumą ubezpieczenia, a kosztami polisy. Wysokość świadczenia z polisy narciarskiej powinna pokryć koszty leczenia w przypadku urazów. Najlepsze ubezpieczenie zagwarantuje Ci, że w przypadku zdarzeń losowych nie będziesz musiał płacić za leczenie poważnego urazu z własnych środków.  

Jakie informacje znajdę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia to dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje o polisie i warunkach ochrony ubezpieczeniowej. Znajdziesz w nim m.in.:

  • definicje używanych pojęć, tj. ubezpieczony, ubezpieczający, koszty ratownictwa, sprzęt sportowy, sporty ekstremalne itd., 
  • zasady obliczania wysokości sumy gwarantowanej,
  • zdarzenia objęte ochroną,
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • zasady wypłaty świadczenia,
  • terytorium, na którym obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd na narty?

Ubezpieczenie na wyjazd na narty kupisz online na naszej stronie internetowej. Porównaj w kilka chwil oferty ubezpieczeń turystycznych i wybierz najlepszą polisę narciarską. Proces zakupu ubezpieczenia na narty zajmie Ci dosłownie 2 minuty. Sprawdź wygodnie wysokość składki ubezpieczeniowej, zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej i warunki wypłaty odszkodowania. 

Podsumowanie:

  • Ubezpieczenie na wyjazd na narty, tak jak i inne polisy turystyczne, nie jest kosztowne, a może przynieść realną pomoc, gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek.
  • Za granicą, gdzie opieka medyczna będzie bardzo kosztowna, polisa jest nieodzowna; Nie warto oszczędzać i pozbawiać się odpowiedniej ochrony. 
  • Polisa narciarska przyda się nie tylko za granicą, ale również w Polsce, gdzie również mogą 
  • Upewnij się, jaki dokładnie masz zakres ochrony i czy wysokość gwarantowanej sumy ubezpieczenia wystarczy, by pokryć wszystkie koszty.
  • Polisę na aktywny wypoczynek, np. narty lub snowboard kupisz na naszej stronie.

Ubezpieczenie na narty w Polsce. Kiedy jest potrzebne?

8min. 16.11.2023

Narty to popularny sport, także wśród Polaków. Ferie świąteczne i zimowe są często wykorzystywane na aktywny wypoczynek w górach. Nasi rodacy równie chętnie, jak polskie kurorty n...

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać na wyjazd do Włoch?

7min. 16.11.2023

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wypoczynek zimowy. To zasługa ośnieżonych szczytów Alp, po których można szusować kilka miesięcy w roku. Warto...

Poznaj ceny polis na narty w 3 minuty