Ubezpieczenie turystyczne to ten rodzaj polisy bez którego nie warto wyjeżdżać na narty. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia koszt akcji ratowniczej, użycie specjalistycznego sprzętu i leczenia za granicą może wpędzić nas w poważne klopoty finansowe. Jakie jest najlepsze ubezpieczenie narciarskie na Słowacje? Co powinno zawierać? Dlaczego EKUZ w tym przypadku nie wystarczy? I wreszcie – ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Słowacji? Wyjaśniamy!

Po co kupować ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na narty na Słowację?

Narciarstwo to nie tylko emocjonująca zabawa na stokach, ale także – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – również sport pełen ryzyka. Wpływa na to naprawdę wiele czynników, w tym m.in.:

  • wielka liczba narciarzy,
  • trudności w posługiwaniu się sprzętem, co może być ważne w przypadku niedoświadczonych miłośników jazdy po stokach,
  • brak umiejętności,
  • nadmierne tempo i chwila nieuwagi podczas jazdy, co w połączeniu ze wspomnianym już przez nas tłumem narciarzy stwarza poważne niebezpieczeństwo.

Wyżej wymienione czynniki, które często mają miejsce na stokach, prowadzą do nieszczęśliwych wypadków. Niestety, wiele z tych incydentów może skończyć się po prostu wizytą w szpitalu, a czasami to tylko początek problemów. Co to oznacza dla podróżników planujących wyjazd na urlop do południowego sąsiada? Odpowiedź: warto odpowiednio zatroszczyć się o ubezpieczenie narciarskie przed wyjazdem na zimowy wypoczynek na Słowację.

Dlaczego EKUZ na narty w Słowacji nie wystarczy?

Osoby ubezpieczone w ZUS (np. pracownicy) mogą liczyć na ochronę w ramach polisy EKUZ. Choć Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oferuje osobom wyjeżdżającym za granicę ochronę ubezpieczeniową, to w wielu przypadkach – zwłaszcza w odniesieniu do wyjazdów urlopowych – okazuje się ona po prostu niewystarczająca.

Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to zbyt słaba ochrona, jeśli zamierzacie wybrać się na narty na Słowacji? Poniżej przedstawiamy Ci powody:

  • jeśli w związku z wypadkiem na stoku konieczne okaże się przeprowadzenie zabiegu medycznego, będziesz musiał udać się do publicznej placówki, ponieważ prywatne punkty medyczne nie są refundowane w ramach karty EKUZ. Nie chcemy oczywiście pisać, że publiczne placówki służby zdrowia są gorsze, niż prywatne… ale ogranicza to po prostu możliwości wyboru;
  • w niektórych przypadkach musisz uiścić opłatę za pewne usługi medyczne, na przykład wizytę na pogotowiu. Opłata zostanie anulowana tylko w razie poważnego zagrożenia;
  • transport karetką jest bezpłatny jedynie w sytuacji zagrożenia życia. W innym przypadku, za każdy kilometr przejechany karetką musisz zapłacić około 0,10 euro;
  • co najważniejsze, ubezpieczenie EKUZ na narty na Słowacji nie refunduje kosztów ratownictwa górskiego. W sytuacji, gdy skorzystasz z usług słowackiego odpowiednika GOPR-u, jako turysta będziesz musiał samodzielnie pokryć koszty organizacji ratunkowej. Transport medyczny helikopterem może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który umożliwia ludziom podróżującym na terenie krajów należących:

  • Unii Europejskiej (UE),
  • Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),
  • Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Karta EKUZ jest wydawana Narodowy Fundusz Zdrowia; pozwala ona na dostęp do pomocy medycznej w przypadku:

  • nagłego zachorowania,
  • wypadku, do którego doszło podczas pobytu za granicą.

Naszym zdaniem bezpieczniejszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji dedykowane ubezpieczenie narciarskie. Może je oczywiście „uzupełniać” karta EKUZ, zapewniając tym samym bardziej kompleksową ochronę medyczną, niezależnie od tego, co planujesz na stoku.

A jakie ubezpieczenie na narty w Polsce?

Co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie do Słowacji? Informacje o tym, jakie są koszty leczenia oraz koszty ratownictwa… i nie tylko

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd na Słowację powinno zapewnić wszechstronną ochronę. Dzięki temu w razie wypadku nie ucierpiała ani Twoja osoba, ani Twój portfel. Oto, co powinno być uwzględnione w polisie:

  • koszty leczenia i pomoc medyczna. Suma ubezpieczeniowa na pomoc w tym zakresie powinna wynosić przynajmniej kilka tysięcy euro. Jeśli jedziesz do państwa, gdzie ogólne koszty są wysokie, lepsza może być polisa bez gwarancji;
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli doznasz poważnych urazów uniemożliwiających pracę zarobkową, dobre ubezpieczenie NNW powinno zapewnić Ci odszkodowanie pozwalające na zaspokojenie kosztów na czas leczenia/rehabilitacji;
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC prywatne). Jeżeli wskutek niezawinionego przez Ciebie wypadku uszkodzisz czyjeś mienie lub wyrządzisz komuś krzywdę, OC narciarskie powinno pokryć koszty;
  • assistance. Podczas porównywania ofert sprawdź, czy towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni Ci w razie potrzeby wsparcie techniczne, informacyjne, medyczne czy prawne, a także – co jest równie ważne – tłumacza na wypadek trudności w porozumiewaniu się z cudzoziemcami;
  • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Jeśli z różnych powodów stracisz lub uszkodzisz swój bagaż, w tym np. ekwipunek sportowy, polisa narciarska z ochroną bagażu powinna Ci pomóc w pokryciu kosztów.

Dzięki temu nie będziesz musiał z własnej kieszeni płacić na pokrycie kosztów leczenia oraz dostępu do pomocy medycznej. To tyle, jeśli chodzi o teorię. Teraz naszedł czas na to, by omówić praktyczne kwestie, jeśli chodzi o ubezpieczenie na narty do Słowacji.

Kiedy wybierasz ubezpieczenie na narty do Słowacji, zwracaj uwagę na te elementy. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednią ochronę na wypadek, gdyby doszło do nieoczekiwanych sytuacji na stoku. Dzięki odpowiednio dostosowanej polisie, zimowy urlop w Słowacji będzie nie tylko przyjemny, ale także bezpieczny. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na stoku to klucz do udanego zimowego wypoczynku!

Ubezpieczenie na narty w Słowacji – jakie rozwiązania oferują swoim klientom poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe? Ile kosztuje ubezpieczenie?

Poniżej przedstawiamy porównanie kilku przykładowych ubezpieczeń, na jakie można liczyć, jeśli chodzi o ubezpieczenie narciarskie:

Axa ubezpieczenie narty Słowacja

Oferta polisy narciarskiej towarzystwa ubezpieczeniowego AXA to rozwiązanie, które oferuje szereg potencjalnych korzyści; bez wątpienia warto je rozważyć. Polisa kosztuje stosunkowo niewiele, ponieważ trzeba liczyć się z dzienną opłatą na poziomie od 4,31 PLN dziennie. Jednym z kluczowych elementów tej polisy ubezpieczeniowej była w ciągu ostatnich kilku lat możliwość pokrycia kosztów związanych z COVID-19. Obecnie nie jest to szczególnie istotne… co nie oznacza jednak, że polisa ta nie jest warta zainteresowania.

Maksymalna suma ubezpieczenia narciarskiego, które obejmuje polisa narciarska Axa, wynosi 200 000 PLN.

W ramach leczenia można otrzymać pomoc finansową, która pomoże w trudnych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że nasz bagaż nie jest objęty ochroną, dlatego warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie w przypadku potrzeby.

Odpowiedzialność cywilna (OC) oraz suma ubezpieczenia nie są zawarte w tej polisie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewnia ochronę na poziomie 20 000 PLN w przypadku urazu oraz 10 000 PLN, jeśli wskutek zdarzenia dojdzie do śmierci osoby objętej polisą.

Jeśli lubisz podczas wyjazdów zimowych uprawiać różne sporty, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. To ubezpieczenie obejmuje aż 114 różnych rodzajów sportów, co wydaje się być po prostu super opcją dla ludzi, którzy uwielbiają aktywny tryb życia. Trudno będzie bowiem znaleźć taką dyscyplinę sportów zimowych/narciarskich, której polisa AXA nie obejmuje

Jak wiadomo, stan upojenia alkoholowego jest jednym z tych zachowań, które sprawiają, że ochrona ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać. Określa się to jako wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o polisę narciarską. Zdarzenia spowodowane przez alkohol również mogą zostać objęte ochroną. (Zwykle trzeba za to zapłacić dodatkowe 15% składki).

Nationale Nederlanden ubezpieczenie narty Słowacja

Towarzystwo ubezpieczeniowe Nationale Nederlanden oferuje swoim klientom ubezpieczenie podróżne cenie od 8,27 PLN dziennie. Jest to wyższy koszt w porównaniu z produktem AXA; zastanówmy się zatem, czy oferta również jest bardziej rozbudowana. 

W przypadku gdy podróżujący przebywający na stokach narciarskich zachoruje, suma ubezpieczenia na leczenie wynosi 150 000 PLN. Co ważne, ochroną w ramach polisy objęte są również dzieci. W przypadku konieczności przedłużonego pobytu opiekuna w związku z chorobą dziecka zyskuje się dostęp do wsparcia finansowego z limitem wynoszącym 400 PLN dziennie (maksymalnie przez 7 dni).

W ramach tego produktu ubezpieczeniowego przewidziano również możliwość poniesienia przez towarzystwo kosztów leczenia i pomocy koniecznych w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. Maksymalna dopuszczalna wota ubezpieczenia na te cele również wynosi 150 000 PLN.

Na pewne udogodnienia mogą liczyć również miłośnicy sportu, ponieważ Nationale Nederlanden oferuje ubezpieczenie sportowe obejmujące aż 71 różnych dyscyplin.

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie podróżne Nationale Nederlanden nie wyklucza ochrony, jeśli do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu. (Nie powinno do niego jednak dojść w wyniku złej woli osoby objętej polisą). Takie rozwiązanie, które jest stosowane również przez AXA, to z pewnością dodatkowy komfort dla podróżujących.

Sprawdź także, jakie ubezpieczenie na narty do Słowacji wybrać.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie? Podsumowanie

  • Odpowiednio dobrane ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia, jakie trzeba byłoby ponieść z własnej kieszeni, gdyby doszło do wypadku, np. na stokach górskich na Słowacji. (A trzeba wiedzieć, że suma kosztów leczenia może być naprawdę spora). Oprócz tego odpowiednie ubezpieczenie narciarskie pozwala pokryć np. koszty akcji ratowniczej czy transportu medycznego. Może również zapewnić ochronę bagażu (ubezpieczenie bagażu w przypadku zniszczenia czy kradzieży) czy usługi tłumacza. Oczywiście, zakres ochrony, w tym np. to, jakie sporty objęte zostaną ochroną na wypadek nieszczęśliwego wypadku, można dopasować do swoich potrzeb.
  • Aby otrzymać kartę EKUZ, należy skontaktować się ze swoim Narodowym Funduszem Zdrowia i złożyć wniosek. Karta ta jest wydawana na imię i nazwisko osoby, więc każdy podróżujący członek rodziny powinien mieć swoją własną Kartę EKUZ.
  • Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie osobom mającym status ubezpieczonego w Polsce. Obowiązuje ona przez określony czas, który możemy sprawdzić na karcie.
  • Trzeba mieć na uwadze, że karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego ani nie pokrywa kosztów związanych z planowaniem lub specjalistyczną opieką zdrowotną.
  • Jeśli chodzi o ubezpieczenie narciarskie, część towarzystw oferuje ochronę również wtedy, gdy podczas wypadku osoba objęta polisą znajduje się pod wpływem alkoholu. (Tzw. klauzula alkoholowa). Jest to inne rozwiązanie w porównaniu z „tradycyjną” polisą na zdrowie czy NNW.
  • Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów produktów ochronnych, również w przypadku polisy na zagraniczny wyjazd zimowy trzeba szczegółowo zapoznać się z zakresem ochrony. Należy pamiętać, że wyczerpujące informacje na temat tego, jaki jest zakres ochrony oraz minimalna suma gwarantowana, można znaleźć w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na narty w Polsce. Kiedy jest potrzebne?

8min. 16.11.2023

Narty to popularny sport, także wśród Polaków. Ferie świąteczne i zimowe są często wykorzystywane na aktywny wypoczynek w górach. Nasi rodacy równie chętnie, jak polskie kurorty n...

Jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać na wyjazd do Włoch?

7min. 16.11.2023

Włochy to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków na wypoczynek zimowy. To zasługa ośnieżonych szczytów Alp, po których można szusować kilka miesięcy w roku. Warto...

Poznaj ceny polis na narty w 3 minuty